Kategórie
Deti a pohyb Domov Klub Kurzy

V Jumping Joe deti rozhýbeme!

Technický pokrok letí vpred míľovými krokmi. Naše deti sedia. Modernizáciu a digitalizáciu zastaviť nechceme, ale prečo sme zastavili naše deti, naše pokračovanie? Deti 80 % svojho času trávia v statickom module, jednoduchšie povedané, ležia pred televíziou, hrbia sa pri počítači alebo sa skláňajú k obrazovkám svojich smartfónov a tabletov. Nehýbu sa. V digitálnej dobe už nie je v móde stretnúť sa s rovesníkmi na ulici či na ihrisku a behať, naháňať sa, skrývať sa, zavesiť sa na prašiak, liezť na strom či kopať do lopty tak, ako sme to robili my, dnes už rodičia. V dnešnej dobe je normálne, ak deti sedia doma a socializujú sa iba online. Po sieti, kedy im stačí spraviť iba jeden krok k počítaču.

Túto alarmujúcu situáciu si však málokto uvedomuje. Príde nám normálne, že dieťa ovláda najnovšie aplikácie mobilného telefónu alebo je expert na sociálnych médiách, ale nepozastavíme sa nad tým, že desaťročný žiak nedokáže spraviť kotúľ vpred alebo vzad. A zvládnutie úkonov telesnej výchovy vyrieši ospravedlnenka od rodiča.

„Môj desaťročný syn prišiel s plačom domov. ,Mami, neviem spraviť kotúľ, smiali sa mi, no ani ostatní nevedia. Nechcem znovu cvičiť.´ Plakal dovtedy, kým som nenapísala ospravedlnenku, aby na ďalších hodinách cvičiť nemusel. Viem, že to nie je správne, ale nechcem, aby malo moje dieťa traumu, pretože nedokáže spraviť jeden zo základných telesných úkonov. Neviem, ako sa to stalo, ale pokúsime sa to napraviť, pokúsime sa viac športovať.“

Bez aktívneho pohybu sa deťom nerozvíja motorika, nevyvíjajú sa základné svalové partie, brušné a chrbtové svalstvo a telo tzv. tvrdne. Deťom chýba pružnosť, nevyužívajú svoj telesný potenciál tak, akoby mali a potom sa stáva, že nie sú schopné základných cvičebných úkonov na hodinách telesnej výchovy ako je kotúľ, skok cez kozu či bez cez prekážky. Už po krátkej prechádzke sa dieťa sťažuje na bolesti nôh, po spánku na bolesti chrbta alebo únavu. A všetko toto je spôsobené dnešnou modernou a pohodlnou dobou, ktorá je nastavená lenivosť a tú rozvíja aj v našich deťoch, ktoré u seba rozvíjajú predpoklad na mnohé zdravotné problémy aj v dospelom živote. A v Jumping Joe sa práve toto snažíme zmeniť s hodinami korčuľovania! 

Občianske združenie Jumping Joe i Športový klub Joe podnecuje v deťoch lásku k pohybu už od raného veku, deti s tréningmi začínajú už od štyroch rokov! Práve v tomto veku sa začína rozvíjať motorika, koordinácia a začínajú sa vyvíjať svalové partie. Aby sa vyvíjali správne, dieťa sa potrebuje hýbať oveľa viac, ako je táto generácia zvyknutá. Korčuľovanie je šport, pri ktorom dieťa zapája celé svoje telo! Cibrí správne držanie tela a spevňuje svalstvo. Už pri prvom tréningu vyrovnáva chrbát a tak dáva svojmu telu základ na zdravý telesný vývoj. A na tomto základe už buduje svoje zdravé telo. Zároveň táto pohybová aktivita nenudí, pretože je spojená so zábavou a vzbudzuje pocit zážitku, a to nielen v deťoch, ale aj u dospelých. Dieťa chodí na tréningy pravidelne, aspoň 4x do týždňa (športovať iba 45 minút týždenne nestačí), čím zároveň dostáva základy disciplíny, na ľade pracuje s trénermi, čím buduje správne vnímanie autorít a v neposlednom rade telu tento aktívny a pravidelný pohyb prospieva, posilňuje sa imunita a v chladnom vzduchu sa prečisťujú dýchacie cesty a zmierňujú sa príznaky alergií. Korčuľovanie je ako balíček vitálnosti pre každé dieťa!

Korčuľovanie na ľade je zároveň ideálna pohybová príprava a tiež športová predpríprava na akýkoľvek šport, pre ktorý sa vaše dieťa rozhodne v budúcnosti. Ak prihlásite svoje deti na hodiny korčuľovania, nemusí z nich automaticky byť iba profesionálny krasokorčuliar alebo hokejista (v Jumping Joe však máme mnohé mladé talenty, ktoré sa rozhodli korčuľovať práve touto cestou a na svoju kariéru sa pripravujú v liahničke alebo v hokejovej liahni!). Vaše dieťa sa v budúcnosti môže rozhodnúť pre futbal, pre gymnastiku či atletiku. A akýkoľvek šport zvládne po korčuľovaní bez problémov, pretože telo bude dostatočne silné a pružné – základ akéhokoľvek vrcholového športu. 

Už sa vám nestane, že vaše dieťa nezvládne hodiny telesnej výchovy na základnej škole. Už sa vám nestane, že vaše dieťa odmietne prechádzku, pretože nevládze. Vaše dieťa začne v Jumping Joe aktívne športovať a naučí sa, že šport má v živote svoje dôležité a významné miesto.