Jozef Sabovčík

sabovcik3.jpgJozef Sabovčík – Olympíjsky medailista
(nar.4.12.1963 v Bratislave)

Slovenský krasokorčuliar žijúci v Amerike, /Salt Lake City/ dvojnásobný majster Európy, ktorý sa právom radí do galérie najlepších slovenských krasokorčuliarov. Jeho úspešný vstup na európske, či svetové stupienky víťazov začal v roku 1983, kedy v Dortmunde získal striebornú medailu na európskom šampionáte. Na jeho športových výsledkoch sa podieľala Ľ.Lojkovičová, ktorá ho viedla osem rokov a A. Buřilová, ktorá stála pri jeho najväčších úspechoch. získal bronzovú olympijskú medailu (ZOH Sarajevo 1984) a pričinil sa o úspešnosť krasokorčuľovania v olympijskej histórii slovenského športu.

sabovcik7.jpg

Zapísal sa do svetovej krasokorčuliarskej histórie aj tým že 31.januára 1986 v Kodani, vo svojej voľnej jazde, ako prvý krasokorčuliar na svete skočil v oficiálnej súťaži prvý štvoritý skok vôbec –štvoritého odpichnutého rittbergera. Je známy aj svojim saltom vzad s doskokom na jednu nohu. Rokmi sa jeho naplnený sen úspešného pretekára menil. Z búrlivého rockera na ľade sa stal žiadaným showmanom s prezývkou Jumping Joe. Dvojnásobný otec túži uchovať svoj kumšt, svoje schopnosti, ale aj temperament pre ďalších nasledovníkov. V USA začal vystupovať aj so svojimi synmi. Ako profesionál získal titul majstra sveta a pôsobil vo viacerých TV šou.
Prehľad jeho úspechov sa však nekončí ani dnes, keď ako profesionálny krasokorčuliar šíri dobré meno slovenskému krasokorčuľovaniu.

1979: ME Zagreb -17.miesto, MS Viedeň –19.miesto
1980: ME Goteborg – 9.miesto, MS Dortmund -16.miesto
1981: ME Insbruck -5.miesto, MS Harford – 12.miesto
1982: ME Lyon – 8.miesto, MS Copenhagen – 16.miesto
1983: ME Dortmund – 2.miesto, MS Helsinky – 6.miesto
1984: ME Budapešť – 4.miesto, MS Ottawa – 4.miesto,
1984: ZOH Sarajevo – 3.miesto
1985: ME Goteborg – 1.miesto, MS Tokio – 4.miesto
1986: ME Copenhagen – 1.miesto, MS Ženeva – 6.miesto

A aký je sen Jozefa Sabovčíka?

Byť pri znovuzrodení krásnej krasokorčuliarskej tradície. Bol totiž dosiaľ jej posledným veľkým pokračovateľom. A od jeho posledného titulu majstra Európy uplynulo už 25 rokov…

V nových podmienkach, s nový nadšením a medzi novými deťmi, by chcel nájsť na Slovensku svojich následovníkov.

 

Návrat na sekciu česní členovia