Hilda Múdra

Pôvodne Hildegard Klimpel sa narodila 1. januára 1926 vo Viedni. Hoci je rakúskeho pôvodu, patrí k najúspešnejším slovenským trénerkám krasokorčuľovania.

V roku 1947 sa vydala za Jozefa Múdreho a odvtedy žije v Bratislave. Pätnásť rokov bol jej zverencom olympijský víťaz zo Sappora 1972, trojnásobný majster sveta a päťnásobný majster Európy Ondrej Nepela.

Dvadsať rokov prežila vo Viedni, šesťdesiat v Bratislave. Okrem Nepelu viedla aj ďalších výborných slovenských krasokorčuliarov Evu Grožajovú, Agnesu Wlachovskú-Búřilovú, Mariána Filca a Miroslava Šošku. Jej zverenkyňou bola tiež juhoslovanská krasokorčuliarka Sandra Dubravčičová, ktorú doviedla k európskemu striebru a k pocte poslednej bežkyne s ohňom na sarajevskej zimnej olympiáde 1984. Istý čas trénovala aj posledného slovenského krasokorčuliara, ktorý sa výraznejšie zapísal do dejín svetového krasokorčuľovania, Jozefa Sabovčíka. Patnásť rokov svojho života však Hilda Múdra venovala Ondrejovi Nepelovi, ktorého trénovala od roku 1958 až do jeho odchodu ku profesionálom v roku 1973. Priviedla ho k olympijskému víťazstvu v Sappore, k trom titulom majstra sveta (1971-73), piatim titulom majstra Európy (1969-73) a k ôsmim titulom majstra ČSSR.
Manželka prezidenta Slovenskej republiky Silvia Gašparovičová odovzdala 18. marca 2005 na Zimnom štadióne v Nitre ceny víťazom I. ročníka Pohára Hildy Múdrej, medzinárodných majstrovstiev Special Olympics v krasokorčuľovaní, nad ktorým prevzala záštitu. Doteraz sa podobné majstrovstvá uskutočnili iba vo Viedni, prvé na Slovensku boli zorganizované práve vďaka Hilde Múdrej.

Ocenenia
Cena medzinárodného olympijského výboru za etiku
Cena Pierra de Coubertina
Zlaté olympijské kruhy SOV
Za Ondreja Nepelu prebrala v roku 2000 z rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera trofej pre najlepšieho slovenského športovca storočia.

Návrat na sekciu česní členovia